Arama Motoru Optimizasyonu Kapak Fotoğrafı

Arama Motoru Optimizasyonu

Anasayfa | Arama Motoru Optimizasyonu

Biz Sizi Arayalım

0216 606 53 56

SEO çalışmaları çeşitli anahtar kelimelerin kullanılmasının baz alındığı çalışmalardır. Özellikle SEO çalışmaları sayesinde en çok aranan kelimelere ve kelime öbeklerine göre arama yapılarak arama motorlarının siteye yönlendirme yapması mümkün olur. Günümüzde arama motorlarının bu tür nitelikli kullanımı amacı ile SEO çalışmaları profesyonel firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir.

SEO çalışmaları genel olarak anahtar kelimelerin kullanıldığı içerikler geliştirmek şeklinde olur. Bunların yanı sıra backlink vermek, sitenin ismini seçmek gibi düzenlemeler de yine bu çalışmalar kapsamına girer. Bu tür amaçlar ve çalışmalar ile sitenin ziyaretçi sayısının artırılmasının yanı sıra reklam gelirlerinin artırılması da sağlanır. SEO çalışmaları kapsamında sunulan bu tür hizmetler kapsamında birçok internet sitesinin bu tür detayları kapsayan çalışmalar yapması mümkündür.

SEO çalışmalarının kurumsal firmalar, e-ticaret firmaları, haber siteleri ve birçok blog için önemli bir dijital pazarlama ağı vardır. Etkin yapılması durumunda iyi sonuçlar alınabilecek olan SEO çalışması ile ürünleriniz ve hizmetleriniz, ilgili anahtar kelimeler üzerinden tespit edilip ilk sayfaya gelmeniz sağlanarak marka bilinirliğiniz ve satış oranlarınız üst seviyelere çıkacaktır. Kaliteli yapılan bir SEO çalışması birçok firma için etkili bir pazarlama ağıdır.

Kelime Analizi

Kelime Analizi

Kelime analizi, süreci sitenizin hitap ettiği sektörle ilgili aranma potansiyeli yüksek olan ve sitenize trafik getirecek olan kelimelerin tespit edildiği aşamadır. Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Ahrefs, Keywordtool.io, Kwfinder, KeywordShitter gibi araçları kullanarak sektörünüzle ilgili anahtar kelimeleri çeşitli metrikler kullanarak belirleriz.

Rakip Analizi

Rakip Analizi

Rakip analizi kelime analizinden sonraki safhadır. Hedeflediğiniz kelimelerde rakiplerinizin kaçıncı sırada olduklarını, trafiklerini, nasıl bir stratejiye sahip olduklarını ve backlinklerini bu aşamada inceleyebilirsiniz. Ranksignals, Similarweb, Seoptimer gibi araçları da rakip analizinde kullanabilirsiniz.

Site Analizi

Site Analizi

Çalışma yapılacak sitenin istenilen anahtar kelimelere göre durumunu detaylı olarak analiz ederiz. SEO Analizi sürecinde tüm sayfaların SEO kurallarına uygunluğu kontrol edilir. Analiz sürecinde title, description, h etiketleri, mobil uyumluluk gibi temel kriterler göz önünden bulundurulur. Screaming Frog, Search Console, Ahrefs, Google Analytics SEO analizi süresinde kullandığımız SEO araçları arasında yer almaktadır.

Site İçi Optimizasyon

Site İçi Optimizasyon

Başlık etiketlerinin kullanımı, sitenin kullanıcı dostu bir arayüze sahip olması, sitede kalma süresini artıracak çalışmaların yapılması gibi birçok etken site içi SEO çalışmalarının temelini oluşturur. Aslında SEO’nun temeli, kullanıcı odaklı web siteleri olduğundan site içi optimizasyon önemlidir. Arama motorlarından gelen ziyaretçinin sitede aradığı içeriği bulması veya diğer içeriklere de bakması, sitede daha fazla zaman geçirmesini tetikleyecektir. Tüm bu çalışmalar, ziyaretçinin siteyi sevmesini, sadık kullanıcı haline gelmesini ve Google ve diğer arama motorlarında sitenin yükselmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle, site içi optimizasyon Arama Motoru Optimizasyonu’nun temel taşıdır. Site içi optimizasyonun en önemli unsurlarından bir tanesi kaliteli içeriktir. Çok sayıda içeriği yer alması hiç bir anlam ifade etmez iken 10 tane kalite içeriğin bulunduğu sitelerin daha üst sıralarda yer aldığı görülmektedir. Bu nedenle site içi düzenlemeler yaparken kalite içerikler üretmeye özen gösteriyoruz.

Site Dışı Optimizasyon

Site Dışı Optimizasyon

Web sitesine dışarıdan yapılacak müdahaleler; arama motorlarındaki sıralamalarda daha üst sıralarda yer almayı kolaylaştıracaktır. Off-Page SEO optimizasyon yapılırken, asla belli bir kalıp kullanılmaz. Çünkü her SEO uzmanının kendine özgü taktik ve stratejileri mevcuttur. Site dışı SEO çalışmaları backlinke (bağlantılara) dayalıdır. Birçok yerde gördüğünüz tanıtım yazısı, yorumlar, forum tanıtımları gibi birbirinden farklı gibi görünse de temel olarak bunların hepsi birer backlinktir. Siteye dışarıdan yapılacak arama motoru optimizasyonu çalışmalarda, başarılı olmak için en fazla backlinke sahip olmak gerekiyor. Rakiplerin aldığı backlinkleri analiz ettikten sonra, mümkünse aynı yerlerden backlink almak ve almadığı ancak kalite olan siteleri de üstüne eklemek gerekir.

Raporlama

Raporlama

SEO çalışması sırasında birlikte çalıştığınız SEO danışmanınızla yapacağınız ilk toplantıda rekabetteki konumunuz, teknik yeterliliğiniz, planlarınız ve önceliklerinize göre bir strateji belirlenir. Sitenizin teknik altyapısının Google parametrelerine uyumluluğunun sağlanması SEO çalışmasındaki en temel durumdur. Bundan dolayı bu süreç teknik altyapınızın iyileştirilmesi ile başlayacak, bu iyileştirme süreci çok kritikten az kritik problemlere göre değişim gösterecektir.

Aklınızda bir arama motoru optimizasyonu projesi mi var?